Skip Navigation
 

Obudowa kominka

Obudowa to bardzo istotny element kominka. Powinna mieć dobrą izolację termiczną, a materiały użyte do jej wykonania powinny być niepalne. Najczęściej wykorzystuje się taki materiały jak cegła klinkierowa, naturalny kamień oraz granit.
Wkład kominkowy powinien być obłożony wełną mineralną z warstwą folii aluminiowej o grubości 10 cm. Daje to na tyle dobrą izolację termiczną, iż można wykonać ściankę obudowy z cegieł. W przypadku braku izolacji termicznej obudowa powinna być wykonana z cegły szamotowej, a ewentualne okładziny ceramiczne powinny być wykonane na ścianie z ognioodpornej płyty kartonowo-gipsowej odsuniętej na odległości minimum 3 cm, aby zapewnić wentylację i ograniczyć wpływ wysokich temperatur na warstwę kleju. Najprostszym sposobem jest wykonanie obudowy z płyt kartonowo-gipsowej wraz z izolacją termiczną wykonaną z wełny mineralnej.
Dodatkowym zadaniem obudowy jest nadanie odpowiedniego wyglądu kominkowi. Duże znaczenie ma położenie kominka. Wygląd kominka powinien być dopasowany do wystroju wnętrza. No i najważniejsze powinien spełniać oczekiwania wizualne właściciela oraz pasować do jego indywidualnego gustu oraz smaku. Bardzo popularne jest wykończenie kominka naturalnym kamieniem. Spotykane są również wmurowane w ścianę, które mają takie samo wykończenie jak cała ściana.
 
 
 
« powrót|drukuj